N1: Djeca sa poteškoćama moraju uživati prava kao građani Bosne i Hercegovine

Iako je školska godina uveliko u toku, više stotina djece s poteškoćama u razvoju u Kantonu Sarajevo nemaju nastavne programe niti samu školu koju mogu pohađati.

Pravo na obrazovanje je jedno od osnovnih ljudskih prava zagarantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima – naglašava Šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark. Dodaje kako je dužnost institucija da ga obezbijede.

Sistemsko rješenje koje će djeci sa poteškoćama u razvoju omogućiti jednak pristup zdravstvu i obrazovanju. Djeca sa poteškoćama moraju uživati prava kao građani Bosne i Hercegovine. Imaju ista pravo kao svi drugi. Moramo im garantovati sva prava koja su garantovana i nama, kao odraslim ljudima“, kazao je Lars-Gunnar Wigemark, Šef Delegacije Evropske unije u BiH.

Više detalja pročitajte, te pogledajte video – na portalu TV kuće N1: N1: Djeca s poteškoćama bez nastavnog programa u KS

Vezani članci